Diorama 1/35: A nebylo návratu - část 3.

29. května 2014 v 11:38 | Erich Topp |  Dioramata a viněty

Po delší době se opět hlásím s nějakým postupem ve stavbě dioramatu inspirovaném knihou poručíka Fritze Blankenhorna a jeho ústupovým bojem v řadách 12. dělostřelecké baterie ve Východním Prusku na přelomu let 1944/1945. Diorama hodně dlouho leželo netknuto, ale jelikož je obávaná maturita úspěšně za mnou a mám spoustu volného času, rozhodl jsem se pokračovat a snad to dovedu do zdárného konce. Chtěl bych opět připomenout, že je to mé první modelářské dílo takového rozsahu a vše se učím za pochodu, buďte proto prosím maličko tolerantní k některým nedostatkům, které věřím, že vychytám. V dnešním díle se konečně zaměříme na figury.


Zpětně přidávám foto použitých modelových sad: Figury v zimních kabátech od Dragona a Pak40 a zimní set figur od Tamiye.


Dnes se zaměříme na tuto figuru. Jelikož je to první figura tohoto dia a také první má figura, kterou zveřejňuji, bude postup tvorby podrobný, u dalších figur se již nebudu tolik zabírat dokumentováním detailů. Tato figura je v naprosto vhodné pozici pro mé dio a tak není třeba žádných konverzí....


...Ale nejprve krátké ohlédnutí za PaKem 40. Přiznám se, že s odstupem času již nejsem z výsledkem své práce tolik spokojený a jsem si vědom chyb, ale nevadí. Na Michalovu radu jsem černou křídou očernil okolí úsťové brzdy a vyleštil vodící plochy zákluzu hlavně. Také jsem model mírně poprášil lesklým bezbaarvým lakem, abych zpodobnil vlhkost prostředí, to bohužel není na fotkách tolik patrné.


Detail bojového prostoru PaKu

Ale nyní již k figuře. Naučil jsem se pracovat se sekundovými lepidly Locite, se kterými jsem zcela spokojen. Zelené lepidlo je řidší, modré je gelové a dají se jím rychle a snadno vytmelit některé drobnější dutiny, nerovnosti nebo stopy po vyhazovačích. Dále vidíme lepidlo Draco od Agamy.

Po rozbalení sady figur od Dragona jsem zjistil, že spodní část Mantelu se skládá ze čtyř částí, namísto dvou u Tamiye. Okamžitě bylo jasné, že tady bude bez množství tmelu každá rada drahá.


Ale nejprve jsem se pustil do práce na horní části trupu. Opasek i přezku jsem úplně odstranil pomocí skalpelu, jelikož budu vyrábět nové z plechu. Později jsem odstranil i popruh plynové masky, který bude rovněž nahrazen plechem.


A tady to krásně vidíme. Jeden ze spojů dvou částí kabátu. Je na čase vytáhnout tmel - Die Stunde hat geschlagen :-D


Kupodivu to nakonec nebylo tak hrozné. Zde figura poprášená základním nástřikem pro odhalení nedokonalostí, již téměř sedřeným v důsledku dobrušování drátěnou vlnou.


Ještě před tím jsem však zkoušel na sucho umístění nové plechové přezky. Disk s orlicí a nápisem Gott mit uns jsem vylisoval do plechu násadkou štětce a špičkou tužky.


A zde se již stávám klempířem a z drátu kroutím ypsilony a řemen.


Hotové ypsilony. A také chlebník s plechovým uchycením.


A tradá, moje první plechařina! Kde jsem mohl dodělal jsem z plechu poutka, např. na závěsníku.


Jiný pohled. Povšimněte si karabinky feldflašky zhotovené z drátku.


Pohled zepředu. Pro příště vyrobím i systém přichycení řemení na přední stranu opasku, bude to vypadat lépe.


Ale nyní je už čas na malbu. V papírnictví jsem objevil tuto sadu štětců za 65 korun, kterou používám již velmi dlouho a se štětci jsem velice spokojen, i po dlouhém a často nešetrném používání drží tvar a jejich chlupy jsou při tom pěkně měkké. Pro jistotu jsem však na nové malování po několika měsících koupil nové, za tu cenu... :-D


A tady přichází chvíle akrylů Koh-I-Noor. Musím namíchat novou Feldgrau. Avšak ta původní byla příliš zelená, protože jako základ jsem použil zelenou a až později přidal černou, bílou, hnědou. Takže nyní začínám šedým základem, do kterého přidám tmavě zelenou.


Docela pěkný odstín, ale zatím tmavý.


Zkoušení odtínu, před a po zesvětlení. Fotka je ale tmavá a zkresluje, takže jen pro představu.


Tady už máme figuru po základním nátěru.

Zezadu...


Jiný pohled.


A malba černěných částí výstroje: Marschstiefeln, řemen, ypsilony, sumky...


...Také závěsník pro bodák.


A zahajuji i malbu ostatní výstroje. Musím malovat bez nalepených rukou, protože díky jejich poloze bych se pak k výstroji nedostal. Brutálního přetahu na feldflašce si raději nevšímejte :-D


V podstatě hotová výstroj, škoda tamvé fotky.


Pohled zepředu na hotový základ figury.


Trochu lepší fotka zezadu


A zkouška se zbraní, prozatím nasucho.

V průběhu dneška dokončím malbu rukou a obličeje a začnu stínovat, tak mi držte palce :-D Díky za pozornost.

Zdraví

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mervin Mervin | E-mail | 29. května 2014 v 16:31 | Reagovat

Teda je to moc pěkné, taky sem dostal chuť si zamodelařit :)Líbí se mi, jak jsi namaloval zbraň a výstroj. jenom bych možná malinko poupravil polohu obalu na plynovou masku, trošku víc ji prověsit a o trošku vyzdvihnout levý roh.Jinak chválím za ypsilony, z jakého plíšku jsi je udělal? Moc se mi líbí.

2 Michal Michal | Web | 29. května 2014 v 17:07 | Reagovat

Už jsem se těšil na pokračování, Herr Topp. Nevím co napsat. Ale jo. Hele, moje první figurka nebyla ani zdaleka taková, už ani nevím, kde je jí konec :( Ale dovolil bych si, pokud mohu, několik rad. Trochu se už známe, takže tuším, že se poučíš, a nebudeš mi nadávat že nechceš radu... Nebo nad tím mávneš rukou a půjdeš dál. To je jedno. Ale porádím ti tedy, že je lepší používat měkčí plech, než z plechovky od coly. Je vidět, že tě to baví, já když jsem začínal s tímhle vylepšováním, byl jsem na tom mnohem hůř než ty. Časem se dopracuješ k dokonalosti, a věřím, že nás všechny předběhneš. Ještě bych mohl dodat svůj poslední poznatek. Maluju figurku v kabátu (není to sice voják, ale princip je stejný) a osvědčila se mi metoda blending. Tzn. vtupovávání světlých a tmavých odstínů do vlhkého základu, ale to po malbě výstroje už nepůjde. Jinak teda stíny a světla doporučuju dělat ještě před detaily jako jsou výstroj a výzbroj. Avšak celkově hodnotím velmi kladně, protože je to tvůj první velký projekt a všichni víme, že začátky bývají těžké...

3 Erich Topp Erich Topp | 29. května 2014 v 18:29 | Reagovat

Děkuju kluci, Michale neboj, naopak za jakékoli rady jsem velice vděčný. Je fakt že ten plech je docela silnější, zkusím sehnat nějakou tenší fólii, ale i tak mám dobrý pocit když si sám dodělávám tady ty detaily, je to věc která mě na tvorbě opravdu baví. Mervine té gasmasky jsem si vědom, problém byl v tom že jsem nalepil bodák a chlebník a tu ostatní hegeš a pak jsem zjistil že pro masku není místo, zkoušel jsem různé polohy, ale nakonec jsem se to rozhodl udělat takto, protože je fakt, že za chůze ta maska může různě poskakovat atd., je to chyba, přiznávám, ale nevadí, víš jak, chybama se učíme :_D

4 marek-diorama marek-diorama | E-mail | Web | 31. května 2014 v 17:08 | Reagovat

Ahoj je to slušný ;) zkus použít plíšek z čajové svíčky je tenčí a dá se lehce použít. :-D

5 Erich Topp Erich Topp | Web | 31. května 2014 v 23:42 | Reagovat

Díky za tip, to mě nenapadlo. vyzkouším!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama