Diorama 1/35: A nebylo návratu - část 2.

9. ledna 2014 v 21:10 | Erich Topp |  Dioramata a viněty
Tak se opět hlásím s postupem. PaK 40 od Tamky je již kompletně hotov, bahno příjde až spolu s tvorbou terénu.


Zde spodní pancíř. Tamiya nám nabízí rovný, s tím, že přikládá i návod pro eventuální ohnutí. To jsem provedl, abych zvýšil dynamiku modelu, ale na tamiyácký návod jsem se vykašlal - prohloubil jsem skalpelem spáru mezi dvěma plechy, lehce natřel lepidlem a pak ohnul. Jednoduché, árijské. Viděl jsem model PaKu, kde plechy byly pozohýbané. Nesmysl, pancíř je z 5mm silných ocelových desek. Patina je pěkná věc, ale někdy modely vypadají jako vytažené z vrakoviště po několika letech na větru a dešti. Uvědomme si, že technika byla vcelku nová a její životnost nebyla zpravidla vyšší než několik měsíců. Některé modely vypadají více zbídačené rzí a opoužíváním než sousedův žigul, co stojí nehybně venku už 15 let.


Pohled na hotově slepené dělo. Bez kol, nastříkáno kontrolním nástřikem bílou akrylkou.Pohled zepředu... Zde omluvte fotky, následují už ty lepší, prostě jsem musel najít správné nasvícení a nastavení foťáku.


Provádění základního červenohnědého nátěru - smíchána červená, černá a hnědá akrylka, poměr od oka. Nanáším raději více tenších a řidších vrstev, než jednu, která zahltí všechny detaily, i když i tak se nemohu dostat na úroveň nástřiku. Tady je sice barva v ovládacím kole, ale tomu se během natírání vyhnout nedalo. Nebojte se, nezůstane to tak.


A zde už nátěr evropská žlutá. Do zásoby jsem si jí namíchal celý 100ml kelímek, stejně jako feldgrau. Vše akryly Koh-i-Noor, vcelku si nemůžu stěžovat. Všimněte si profesionálního otočného stojanu.


Pohled zepředu. Na některé hrany jsem aplikoval zesvětlený odstín barvy.


Bojový prostor.


A zde už wash. Dělal jsem jej podruhé v životě. Příště budu muset olejovku ještě více rozředit, je moc tmavý, a také zesvětlit podkladovou barvu. Co se dá dělat. Pro příště...


Předek. Wash ještě nebyl suchý, tak se toho lesku nelekejte.


A zde již malba odřenín tmavě hnědou olejovkou. Nechtějte po mě přesné názvy odstínů, prostě tmavě hnědá :-D Něco jsem odřel i hrotem špendlíku. Všimněte si, že opotřebení je největší na spodní hraně spodního štítu. Zde se totiž zbraň často opírá o terén, během transportu dře o různé na zemi ležící větve apod.


Opět bojový prostor dělostřelců. Vím, některé odřeninky jsou hrubší. To se časem vychytá.


Barva se většinou první sloupe z hran objektů. Tento efekt navozuji přemalováním některých hran velmi měkkou tesařskou tužkou.


PaK 40 auf Glasplatforme 42 (t) :-D


Hotový nátěr i opotřebení evropské žluté. Jak říkám, je mi líto, že tolik ztmavla, i když doopravdy to není tak hrozné, ale opět z toho plyne poučení.


Až na fotografii jsem zjistil, že jsem zapomněl natřít závěr. Vše je již v pořádku. Ještě něco ke stavbě: Původně jsem byl smířen s původními plastovými madly na lafetě. Ale znáte to, při vystřihování z rámečku - brnk! A bylo po madle. Tak jsem se nasral a vytvořil madla z ocelového drátu.


Boční pohled.


Avšak dio se odehrává v zmně a proto na základ přišla bílá kamufláž. Tak jsem to plánoval od začátku, nouzově v poli namaskovaný PaK. Němci si na maskování moc záležet nedali, spíš jim šlo o praktickou stránku věci. Drybrush bílým akrylem.


Bok. Nebojte se, není to poslední slovo štětce na tomto kusu techniky. Příjde ještě rez a opotřebení.

A zde již hotovo. Od léta přibylo pár oděrek. Studená a vlhká zima zanechala také své stopy - koroze.


Vnitřnosti. Foťák za cenu ostrosti (taky nic moc) vytváří neexistující odlesky, ale přesto ještě koupím matný bezbarvý lak a přestříkám to. Jinak kamufláž do ústrojí děla moc nezasahuje. Proč taky?


A z boku. Příště budu fotit za denního světla.


Lopatu a ještě nějaké vybavení nabarvím zvlášť a teprve pak aplikuji. Ale jinak je celkově PaK hotový, skvrny od bahna přidám až při spasovávání s terénem.


Po dokončení prací doporučuji aspoň zvevrubný úkklid, možná najdete to, co jste při práci nemohli najít ani za cenu nejhorších nadávek :-D

AKTUALIZACE: Jak jsem slíbil, nafotil jsem model na denním světle. Teprve při něm jsem si všimnul, že mnohé odřeniny a rez působí křiklavě a rušivě. To je ono, umělé osvětlení vás dokáže pěkně ošálit. Takže jsem si vzal dělo ještě trochu do parády a provedl patřičné úpravy. Abych se přiznal, před tím dělo připomínalo přesně to, co jsem před tím odsoudil - zanedbaný autovrak před domem souseda :-D


Jak jsem řekl: Některá oranžová rez umyta zcela, zbytek zjemněn, úpravou prošly hlavně disky kol.


Tak teprve teď je to všechno, za pozornost děkuje Topp.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mervin Mervin | 10. ledna 2014 v 14:13 | Reagovat

Toppe?? tento model je na úovni michala ;-) vážně, to je nejhezčí PAK co sem kdy viděl... máš na to obrovský talent ;-)

2 Erich Topp Erich Topp | 10. ledna 2014 v 14:16 | Reagovat

Houby s naftou, je to ve skutečnosti hrozná patlanice. A zatím si nepřeji být srovnáván s PANEM MODELÁŘEM Michalem. No ale přesto díky :-D

3 Mervin Mervin | 10. ledna 2014 v 14:30 | Reagovat

ale :-) mně s to moc líbí :-), nechcš na fb?? :-D

4 dinom2 dinom2 | 10. ledna 2014 v 14:32 | Reagovat

Taky se mi líbí, ale podle mně byla o něco hezčí v dunkelgelb, ale co už, taky se mi ta zima, jak se na ni dívám blíž, začíná zamlouvat :-) Vyboulení jsi opravil hezky, podle mně je ale místy závěr až moc zkorodovaný, ale nikdy jsem techniku naživo neviděl, většina zběratelů co je má je má jako kdyby všechny vyjeli z výrobní linky :D P.s.: ty madla se mi zdají nějáká tlustá, já jsem kvůli tomu na ISU-152 je předělával, použil jsem totiž moc tlustý drát. :-D

5 Erich Topp Erich Topp | 10. ledna 2014 v 14:33 | Reagovat

Až večer, teď provádím přípravu figurek. Došlo mi, že je nechci mít v bojových pózách, tak jak mají být provedeny, protože vojáci budou pouze zklamaně odcházet od PaKu pryč. Takže narovnat hřbety, drátky do rukou... Uvidíme.

6 dinom2 dinom2 | 10. ledna 2014 v 14:36 | Reagovat

[5]: Tak to držím palce, to je složitá věc ne? a co terén, už jsi začal? :-)

7 Erich Topp Erich Topp | 10. ledna 2014 v 14:38 | Reagovat

I kdyby, tak tu duknelgelb bych za nic na světě nenechal vidět, do by byla ostuda, jak říkám, wash ji příliš ztmavil. Vidím, že máš dobrý postřeh, skutečně neměl jsem po ruce tenší drát. A ze závěru jsem už rez hodně smyl, jak říkám denní světlo vyjeví detaily. Samozřejmě ale děla ve sbírkách sběratelů jsou garážovaná a udržovaná. Přes zimu koroze jen kvete, protože vše je permanentně vlhké.

8 Michal Michal | Web | 10. ledna 2014 v 15:00 | Reagovat

Co ta moje Cosette tam?! :D V kombinaci s popiskem ...zevrubný úklid... mi to přijde, jako že na něco narážíš :D Jo a pro Mervina, je vidět, že jsem dlouho nedělal bojovku, co? :D Ne, teď vážně. Madla na lafetě se mi zdají taková moc velká...nevím. První dva nátěry super, nástřik to není, ale na začátečníka super. Wash: Zapouštět spíš jen do spár a okolo detailů, nemastit na celý štít a podobné velké rovné plochy. To už spíš plní funkci filtru, kterým se mění odstín základové barvy. Následně wash pořádně setřít, aby zůstal právě jen okolo detailů. Tohle bych řekl, že jsi malinko podcenil. Odřeniny: Na první pokus opravdu povedené, jak píšeš, malinko hrubé, pomohlo by olemování zesvětleným odstínem základní evropské žluté. Zimní kamufláž podle mě patří k těm lepším, které jsem zatím viděl a i toto je důvod, proč mám strach ze stavby StuGu pana Boseho. Jen bych doporučil lehce začernit úsťovou brzdu nastrouhaným pastelem. A teď něco, co nemám ověřené, ale udělal bych to tak. :D Vodící lištu, po které při výstřelu zaklouzne hlaveň bych odřel a vyleštil na kov, stejně tak ochraný plech, který je mezi hlavou střelcem a závěrem. Někde jsem se dočetl, že důsledkem častého styku helmy a tohoto dílu PaKu se zde nacházely odřeniny. S ohledem na to, že je to tvůj první "opravdový" model hodnotím velmi kladně. Ale na figurky jsem dost vysazený :D, těším se. Snad tímto komentářem poradím a neodradím ;-).
Michal

9 Erich Topp Erich Topp | 10. ledna 2014 v 15:07 | Reagovat

Díky, díky příteli, za cenné rady. Právě u toho washe jsem si říkal, že třeba dá povrchu zajímavý vzhled, když ho použiju, opět je to o chuti experimentovat. Určitě vylepším o tvé nápady, potom nafotím i s lopatou a těmi ostatními pitomostmi. Určitě o zesvětlení kolem odřenin jsem také uvažoval, příště už to udělám. Vždycky rád zkouším něco nového, i když to třeba na poprvé nedopadne nejlíp. Můžu tisíckrát udělat fádní model, ale nikdy mi to nemůže dát tolik, jako když zkusím něco nového, i když se u toho třeba spálím, o tom to je. Odradit určitě ne, právě proto to sem dávám, aby ostatní poradili, co zlepšit a udělat jinak, bez toho to prostě nejde. PS. Ne ne, na nic jsem nenarážel, pouze jsem si náhodně prohlížel tvé stránky, to je vše :-D

10 Michal Michal | Web | 10. ledna 2014 v 15:20 | Reagovat

[9]: Však já si z toho dělám srandu, chápu, že jsi tam čerpal inspiraci :D. Určitě ano, je lepší do toho jít a zkoušet, než používat zaběhnuté postupy a nedostat se z místa. Já sr trochu bojím experimentovat, ale snažím se do toho jít. A figurek se zbytečně neboj, takové ty jednoduché úpravy jako tahle:http://michalovi-modely.blog.cz/1310/der-lezte-angriff-3-dil nejsou nijak těžké. Držím palce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama